Σας ενημερώνουμε ότι το Ολύμπιο Κέντρο Αστροφυσικής, σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Πιερίας, διοργανώνουν ημερίδες Αστροφυσικής για μαθητές των τάξεων Β? και Γ? Γυμνασίου, στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του 2ου Γενικού Λυκείου Κατερίνης, τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 και την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2017, και ώρα 9:30? π.μ.

Ο διαθέσιμος χώρος δυστυχώς μας υποχρεώνει να περιορίσουμε τη δράση στις συγκεκριμένες δύο τάξεις της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι δύο αυτές ημερίδες, που διοργανώθηκαν επίσης πέρυσι με μεγάλη επιτυχία, και με την αμέριστη βοήθεια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, γίνονται στα πλαίσια των κοινωφελών  δράσεων του Κέντρου με σκοπό την έγκυρη ενημέρωση των μαθητών της Πιερίας σε θέματα Αστροφυσικής.

Το Ολύμπιο Κέντρο Αστροφυσικής είναι μία μη κερδοσκοπική εταιρεία που ιδρύθηκε τον Ιανουάριο του 2015 με σκοπό το συντονισμό και τη διοργάνωση πολύπλευρων επιστημονικών δράσεων ενημέρωσης και συνεργασίας, κοινωφελούς χαρακτήρα, στην ευρύτερη περιοχή του Νομού Πιερίας, στους τομείς της Αστρονομίας, Αστροφυσικής και Διαστημικής Φυσικής.

Στο πλαίσιο των δράσεών του έχει ήδη διοργανώσει δύο διεθνή συνέδρια Αστροφυσικής και ένα διεθνές σχολείο Αστροφυσικής στην Παραλία Κατερίνης, ομιλίες Αστροφυσικής για το ευρύ κοινό καθώς και ημερίδες Αστροφυσικής για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Για πληροφορίες σχετικά με το Κέντρο μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα  http://www.olympiancfa.org.

Η ημερίδα αναφέρεται σε ένα ευρύ φάσμα έρευνας στην Αστροφυσική, από το κοντινό μας αστέρι, τον Ήλιο, μέχρι τους μακρινούς γαλαξίες και τη σύγχρονη κοσμολογία. Στο τέλος, θα υπάρχει η δυνατότητα συζήτησης και ερωτήσεων.

Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα των δύο ημερίδων:

Πρόγραμμα Ημερίδας Αστροφυσικής

Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017

10:00 - 10:15 Θωμάς Μπίσμπας "Καλωσόρισμα και σύντομη παρουσίαση του Ολύμπιου Κέντρου Αστροφυσικής"

10:15 - 11:00 Θωμάς Μπίσμπας "Ο κύκλος ζωής των αστεριών: από τη γέννηση έως το θάνατό τους και τις μαύρες τρύπες" (+ ερωτήσεις)

11:00 - 11:50 Γιάννης Σειραδάκης "Αναζητώντας εξωγήινη ζωή: Η επιστημονική θεώρηση" (+ ερωτήσεις)

11:50 - 12:00 Νίκος Ιωάννου "Το πείραμα του Ερατοσθένη" - Κλείσιμο ομιλιών

Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2017

11:00 - 11:50 Κλεομένης Τσιγάνης "Η εξελικτική πορεία του Ηλιακού Συστήματος" (+ ερωτήσεις)

11:50 - 12:00 Νίκος Ιωάννου "Το πείραμα του Ερατοσθένη" - Κλείσιμο ομιλιών

Παρακαλούμε τους/τις Διευθυντές/Διευθύντριες των Γυμνασίων Πιερίας να δηλώσουν συμμετοχή έως την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017, εδώ . Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για τις μετακινήσεις των μαθητών απαιτούνται:

Η σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων καθώς και οι ενυπόγραφες υπεύθυνες δηλώσεις των γονέων/κηδεμόνων.

Η μετακίνηση θα γίνει με ευθύνη των Διευθυντών/-ντριών και των συνοδών εκπαιδευτικών σύμφωνα με τη νομοθεσία περί ημερήσιων εκπαιδευτικών μετακινήσεων. Δεν απαιτείται αποστολή εγγράφων στη Δ.Δ.Ε. (θα υπάρξει συνολική έγκριση).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εκδήλωση μπορείτε να απευθυνθείτε στο τηλέφωνο της εταιρείας (2351200244) ή στο ΕΚΦΕ Πιερίας (2351045145) - http://ekfepierias.blogspot.gr/

ή να αποστείλετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

O Διευθυντής Δ.Δ.Ε. Πιερίας

ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΖΤΑΡΙΔΗΣ